Ir al contenido

Your Cart

La cesta está vacía

Seguir comprando

Perfume Format Finder: 2ml, 10ml & Full Bottles

Essentia · Authentic fragrance & thoughtful gifts

Find your fragrance format

Choose the exact fragrance and edition, then compare the amount you want to try or keep. Each buying link selects the stated size.

Creed Aventus - EDP catalog presentation
Manufacturer bottle pictured identifies the fragrance. Rebottled 2ml and 10ml choices arrive in Essentia atomizers.

Choose 2ml for an initial scent test, 10ml for a portable amount to wear on several occasions, or a listed full bottle when you already know your preference. The directory shows the same named edition across its available sizes.

Compare with clear context

Prices below are a catalog snapshot reviewed October 3, 2026, before tax and shipping. Cost per ml divides the listed product price by the selected volume and rounds to two decimal places. It does not include delivery or claim a saving against another retailer. A lower total purchase and a lower price per ml are different decisions.

Small sprays are independently rebottled. A photograph of a manufacturer bottle does not mean that bottle is included with a 2ml or 10ml choice. Check every variant before paying.

Ariana Grande choices

Burberry choices

Burberry Her - EDP

100ml Full Bottle · $115.00$1.15 per ml · Separately listed full-bottle option
10ml travel spray: check availability with support before ordering.
2ml spray · $7.95$3.98 per ml · Independently rebottled in Essentia packaging

CHANEL choices

CHANEL COCO MADEMOISELLE - EDP

100ml Full Bottle · $185.00$1.85 per ml · Separately listed full-bottle option
10ml travel spray: check availability with support before ordering.
2ml spray · $13.97$6.98 per ml · Independently rebottled in Essentia packaging

Carolina Herrera choices

Christian Dior choices

Creed choices

Dolce & Gabbana choices

Giorgio Armani choices

Gucci choices

Initio choices

Jean Paul Gaultier choices

Lancôme choices

Lancôme Idôle - EDP

100ml Full Bottle · $145.00$1.45 per ml · Separately listed full-bottle option
10ml travel spray: check availability with support before ordering.
2ml spray · $8.95$4.48 per ml · Independently rebottled in Essentia packaging

Louis Vuitton choices

Maison Francis Kurkdjian choices

Maison Margiela choices

Mugler choices

Paco Rabanne choices

Parfums De Marly choices

Prada choices

Valentino choices

Versace choices

Viktor & Rolf choices

Xerjoff choices

Yves Saint Laurent choices

Before you choose

Does a size link put fragrance in my cart?

No. It opens the product page with that size selected. Confirm the current price, availability and option, then choose whether to add it.

Can I return a scent after testing it?

The published policy generally requires unused, unopened items and an approved request within 14 days of delivery. Opened fragrance is excluded except the stated damage, defect and wrong-item cases. Read the full policy before testing.

Can I collect an order locally?

Essentia is fully online and does not currently offer a customer-facing store, local pickup or an active customer vending location.

Prepared by Essentia Perfume with AI assistance. Catalog and policies reviewed October 3, 2026. Recommendations are from the retailer selling the featured products; no independent wear-test ranking is claimed.

Essentia independently rebottles its small sprays and 10ml travel formats. These arrive in Essentia packaging, not original manufacturer miniature bottles. Essentia is not affiliated with or endorsed by the fragrance manufacturers. Selected full-bottle options are listed separately.

Current prices, options and availability are shown on the product page and checkout. Read the shipping policy and returns policy. Follow @perfume_essentia for Essentia’s own posts.